Czy można legalnie szpiegować? Usługi detektywistyczne a szpiegostwo
Czy można legalnie szpiegować? Usługi detektywistyczne a szpiegostwo – forma działalności wywiadowczej polegająca na zdobywaniu informacji stanowiących tajemnice i przekazywaniu ich instytucji wywiadowczej. Brzmi to niezwykle poważnie, choć w potocznym znaczeniu przyjmuje się, że szpiegowanie jest tożsame z wszystkimi formami rejestrowania cudzych działań, bez jego wiedzy.
Jeszcze inną kwestią jest możliwość obserwowania osobiście czyichś akcji, myśląc, że nie wymaga to wcale zgody obserwowanego. Nic więc dziwnego, że przy takim tłumaczeniu, dla wielu osób usługi detektywistyczne pokrywają się z działaniami szpiegowskimi. Ludzie mają zazwyczaj niezbyt sprecyzowany obraz, w którym to jedna osoba zdobywa informacje na temat drugiej, bez jej wiedzy. Czy zatem takie działania są legalne? Czy możemy rejestrować poczynania innych osób lub przynajmniej obserwować z ukrycia? Czy tym zajmują się usługi detektywistyczne? Przyjrzyjmy się wnikliwie tym pytaniom.
Kogo wolno podsłuchiwać?
Prawo w Polsce w znacznym stopniu reguluje to, czym jest podsłuch oraz w jaki sposób definiuje się to, czy jakaś czynność podsłuchem była. Mimo tego, że korzystanie z nielegalnie pozyskanych dowodów, takich jak podsłuchy z przestępcami przyznającymi się do popełnienia zbrodni, może być przez sąd odrzucone, to takie sytuacje również się zdarzają. Ostatecznie ciężko jest nawet zrozumieć zwykłemu obywatelowi, dlaczego usługi detektywistyczne są legalne, skoro prywatny detektyw policjantem nie jest, ani prawo nie nagina się do jego woli. Kluczowe jest tutaj zrozumienie, że detektywi jako głównego narzędzia pracy używają swojej wiedzy oraz doświadczenia. Dogłębna znajomość prawa polskiego pozwala całkowicie rozpoznać sytuacje, w których to na przykład mamy pełne prawo nie tylko do podsłuchu, ale i rejestracji obrazu. Dobry detektyw Wrocław to gwarancja wysokiej jakości usług detektywistycznych.
Usługi detektywistyczne opierają się zatem o takie sytuacje, w których rejestracja jest dozwolona, jak na przykład w rozmowach, w których uczestniczy nagrywający. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie przy przestępstwach tak zwanych „jeden na jednego”. Są to momenty, w których to poza rozmową nie przejawiają się żadne namacalne dowody, które pozwoliłyby na potwierdzenie, że na przykład doszło do mobbingu, bądź zastraszenia. Usługi detektywistyczne często są odpowiedzią na właśnie takie sytuacje i w związku z takimi detektywi są zazwyczaj wynajmowani.
Kogo wolno obserwować?
Większość osób zna słynną formułę, od której zaczynają telemarketerzy, mówiący o tym, że rozmowa będzie nagrywana. To zdanie musi paść na samym początku, aby można było wejść w nagrywaną interakcję z inną osobą legalnie. Usługi detektywistyczne pozwalają na pełne zrozumienie tego, kiedy i co możemy nagrywać oraz z jakiego powodu powinniśmy rozważyć taką możliwość. Zostając przy tematyce biznesu, niezwykle dużą popularnością cieszy się stały monitoring pracowników oraz regularne obserwowane aktywności na sprzętach komputerowych pracowników. Jednakże, nawet jeśli postanowimy zająć się właśnie tego typu zabezpieczeniami, to korzystając z usług detektywistycznych, staniemy przed prawniczą rzeczywistością. Pracownicy muszą być poinformowani o sposobie i długości trwania obserwacji oraz jej powodzie. Nie możemy sobie tak po prostu ustawić kamer i podglądać pracujące osoby. Jeśli monitoring nie ma na celu oceniania jakości wykonywanej pracy ani zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, to mogą istnieć istotne restrykcje w kwestiach jego założenia.
Kogo wolno śledzić?
Jest to podobny problem, jaki ma miejsce z rejestracją dźwięku oraz obrazu w przestrzeni publicznej. Istotnymi założeniami są cele rejestracji i sposoby upowszechniania. Jeśli korzystamy z usług detektywistycznych, aby śledzić jakąś osobę, to sama ta rzecz nie jest nielegalna. Co więcej, możemy rejestrować obraz przestrzeni publicznej, w której znajdują się jakieś osoby, na potrzeby własne.
Najczęstszym przykładem takich działań jest próba dowiedzenia się, czy partner w związku nie zataja jakiejś prawdy. Na przykład prawdy na temat posiadania kochanka lub kochanki, czy też istotnych zobowiązań finansowych, które mogłyby obciążyć współmałżonka. Jeśli ktoś bierze swoją wiedzę na temat usług detektywistycznych z filmów, to mógł zostać wprowadzony w błąd. Tym błędem jest myślenie, że detektyw niczym kultowy agent zero-zero-siedem, może wystrzelić jakiś zaczepny lokalizator i śledzić przez satelitę czyjąś obecność. Z tej całej sytuacji nielegalną część stanowi to, że ani my, ani nawet prywatny detektyw, nie mamy prawa tak zrobić. Wykracza to poza kompetencje osób spoza służb mundurowych. Natomiast zdecydowanie bardziej realnym przykładem jest śledzenie na przykład swoich dzieci. Wielu rodziców decyduje się na skorzystanie z usług detektywistycznych w zakresie kupna specjalistycznego sprzętu, podającego dokładną lokalizację osoby. Pozwala to zapewnić znaczny stopień bezpieczeństwa rodzinie, chociaż jest ono obarczone pewnym kosztem zaufania. Jeśli zaś chodzi o samą kwestię prawną, to opiekun dziecka ma prawo śledzić jego lokalizację poza domem, przy zachowaniu prawa do prywatności.
Podsumowując, nawet osoby prowadzące usługi detektywistyczne, nie mogą złamać pewnych przepisów. Jest wiele sytuacji, w których całkowicie legalnie możemy śledzić, podsłuchiwać i podglądać to, co się dzieje zarówno z naszymi pracownikami, jak i z obcymi osobami. Sytuacje, gdzie takie rejestracje są niedozwolone, mają na celu uchronienie prywatności zarówno innych, jak i nas samych.