Idealnie równe ściany – dzięki gładzi gipsowej
Idealnie równe ściany – dzięki gładzi gipsowej – proste ściany i idealnie równe sufity są zazwyczaj rzadko spotykanym zjawiskiem, nawet wśród nowych obiektów budowlanych. Aby pomieszczenie było praktyczne, atrakcyjne i zachęcające musi mieć dobrze zaaranżowaną przestrzeń i solidne fundamenty budowlane – czyli nieskazitelnie proste i równe ściany. Gładź gipsowa jest materiałem, który umożliwi odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie, uzupełnić wszelkie ubytki i precyzyjnie ją wyrówna – w efekcie otrzymamy powierzchnię gładkiego lustra.
Gładź gipsowa – charakterystyka
Gładź gipsowa jest najstarszą, najpopularniejszą i najpowszechniejszą metodą nakładania szpachli wśród prac budowlanych. Jej skład opiera się na syntetycznym bądź naturalnym gipsie, cechującym się bardzo małą granulacją. Gładzie gipsowe zawierające naturalny gips wyróżniają się wyrazistą bielą i dłuższym czasem wiązania. Natomiast gładzie syntetyczne dużą odpornością oraz wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten dostępny w sprzedaży jest w formie proszku -gładź sypka, (który należy odpowiednio rozrobić z wodą – wówczas jest gotowy do nakładania) lub w gotowej do nałożenia mieszance.
Gładź szpachlowa jest materiałem budowlanym, który doskonale sprawdza się na powierzchniach cementowo – wapiennych, cementowych, płytach gipsowo – kartonowych, betonie oraz innych powierzchniach gipsowych. Używa się jej na powierzchni, która wcześniej została odpowiednio oczyszczona i wstępnie wyrównana – jest ostatnim etapem wykończeniowym podczas wyrównywania ścian i sufitów.
Warto wiedzieć, że…
Gips jest materiałem, który ma wpływ na korozję metali i może znacznie przyspieszyć ten proces, dlatego nie zaleca się nakładania szpachli gipsowej na metalowe powierzchnie.
W przypadku konieczności takiego działania, warto najpierw zabezpieczyć elementy pokryte metalem – farbą antykorozyjną, pozwoli to na odpowiednią ochronę przed negatywnym działaniem mieszanki.
Gładź gipsowa jest produktem wymagającym i po jej aplikacji następuje obowiązek szlifowania, powoduje to wytwarzanie się dużej ilości pyłów – stwarzających niekomfortowe warunki pracy dla wielu osób, szczególnie alergików czy astmatyków.
Rodzaje gładzi gipsowej
Gładź gipsowa naturalna – w swoim składzie zawiera naturalny gips i charakteryzuje się wysokim poziomem bieli i szybkim sposobem aplikacji – jest gotowa do bezpośredniego użycia. W porównaniu do gładzi syntetycznej, cechuje się długim czasem wiązania i małą wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Gładź gipsowa syntetyczna – dostępna jest w sprzedaży w formie suchej mieszanki, którą rozrabia się w odpowiedniej proporcji z wodą i nakłada na ścianę. Tego rodzaju gładzie są solidniejsze i bardziej odporne na wszelkie warunki i uszkodzenia.
Obydwa rodzaje gładzi zapewnią odpowiednią gładkość i równość wszelkich powierzchni, które przygotowywane są pod malowanie czy inne prace aranżacyjne. Dzięki odpowiednim właściwościom i specyfikacji produktów (mała granulacja) możliwe jest kilkukrotne położenie warstw, bez naruszenia struktury i prawidłowego wyglądu ścian i sufitów.
Jak prawidłowo nakładać gdzie szpachlową na ściany?
Nanoszenie gładzi szpachlowej może, (ale nie musi) okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż zajęcie to wymaga precyzji, cierpliwości i odrobinę sprawności manualnej. Odpowiednio gładkie ściany uzyskamy, wówczas, gdy zostanie prawidłowo i profesjonalnie położona gładź, która będzie stanowić doskonałą bazę pod malowanie czy inną aranżację wnętrza.
Proces nakładania gładzi: krok po kroku
- Nakładanie gładzi gipsowej powinno rozpocząć się od sufitów i regulacji temperatury w pomieszczeniu (nie powinna być niższa niż 5°C). Przed przystąpieniem do nakładania należy zapoznać się z zaleceniami producenta i odpowiednio rozrobić mieszankę, jeżeli tego wymaga.
- Wszelkie narożniki i wnęki okienne warto wzmocnić kątownikami aluminiowymi, dzięki czemu uzyskamy lepszy efekt i solidniejsze wykonanie.
- Nakładamy gładź gipsową na ściany – zazwyczaj potrzebna jest jedna warstwa, ale przy dużych nierównościach może być konieczność nałożenia ich więcej.
- Nałożony materiał należy pozostawić do wyschnięcia – im lepsze będą warunki, tym szybciej gładź powinna wyschnąć. Jeżeli nie będzie dużej wilgotności, a temperatura otoczenia będzie prawidłowa(nie mniej niż 5°C i nie więcej niż 20 °C), to powinna wysychać milimetr na dobę.
- Po wyschnięciu całkowitym, można przystąpić do szlifowania i ostatecznego wyrównania – przy pomocy specjalnej szlifierki lub pacy z siatką o numerze 100 i 180.
Tak przygotowane powierzchnie gotowe będą do malowania i innych prac dekoratorskich.
Gładzie gipsowe to materiały umożliwiające idealne wykończenie ścian, dzięki którym malowanie i inne prace staną się niezwykle proste. Nierówne ściany, czy krzywe sufity to problem, któremu łatwo zaradzić. Materiał ten doskonale sprawdzi się na prawie każdej powierzchni i sprawi, że będzie wyglądała nieskazitelnie. Precyzja i dokładność w każdym calu i dobrej cenie. Idealnie wyrównane ściany i sufity dodadzą elegancji i stylu każdemu pomieszczeniu.