Pamięć RAM – czym należy kierować się przy jej wyborze?
Pamięć RAM – czym należy kierować się przy jej wyborze? Jednym z najważniejszych elementów w każdym komputerze jest pamięć RAM. To ona m.in. odpowiedzialna jest za wydajność komputera. Dlatego tak ważny jest właściwy wybór tego podzespołu. Czym zatem kierować się wybierając pamięć RAM?
RAM a praca komputera
Jak wspomniano, pamięć RAM odpowiedzialna jest za prawidłowo działanie komputera i jego wydajność. To właśnie od pamięci RAM zależy czy wszystkie programy będą działały sprawnie, czy nic na komputerze nie będzie się zawieszało czy działało wolniej. Podzespół ten odpowiedzialny jest bowiem za przetwarzanie wszystkich danych, jakie aktualnie wykorzystuje komputer do swojej pracy. Od właściwego wyboru kości RAM uzależniona jest prędkość działania komputera. Najczęściej kupując ten podzespół kierujemy się jego wielkością. Jest to oczywiście ważne, ale wiedzieć trzeba, że nie są to jedyne czynniki jakie należy brać pod uwagę. Ważne jest także to do czego konkretnie ma być wykorzystywany komputer.
Rodzaje pamięci RAM
Na rynku dostępne są obecnie cztery główne rodzaje pamięci RAM. Mowa tu o takich rodzajach RAM jak DDR, DDR2, DDR3 oraz DDR. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że pierwsze dwa rodzaje pamięci RAM stosowane są już coraz rzadziej. Dziś przede wszystkim wykorzystuje się takie rodzaje pamięci RAM jak DDR3 i DDR4. Oba te rodzaje pamięci zapewniają stabilne działanie systemu operacyjnego oraz wszystkich programów. Cechą charakterystyczną pamięci DDR4 jest także to, iż jest ona dość energooszczędna. Ponad to pamięć DDR4 jest niezwykle szybsza. Na rynku dostępne są pamięci RAM DDR4 o częstotliwości nawet 2400 MHz i więcej. Jeśli zatem komuś zależy na jak najszybszym działaniu pamięci RAM, wybrać powinien model DDR4.
RAM a płyta główna
Przy wyborze pamięci RAM zawsze pod uwagę wziąć należy także rodzaj zastosowanej w komputerze płyty głównej. Przede wszystkim w pierwszej kolejności zapoznać należy się z typem i specyfikacją zamontowanej w komputerze płyty głównej. Dzięki temu uzyskać można informację jaki model pamięci RAM będzie pasował do posiadanej płyty głównej. Wszystkie tego typu informacje bez przeszkód można znaleźć choćby na stronie internetowej producenta płyty głównej. Jest to niezwykle ważne. Wybór kości pamięci RAM, która nie będzie pasować do płyty głównej sprawi, iż jej zastosowanie będzie niemożliwe.
Parametry pamięci RAM
Wybierając pamięć RAM szczególną uwagę zwrócić należy na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich są timingi, czyli tzw. opóźnienia. Podawanym przez producentów parametrem opóźnienia jest CAS Latency. W tym przypadku im jest on niższy tym lepiej. Parametr ten mówi o czasie jaki musi upłynąć między wysłaniem żądania a odczytem danych. Innym ważnym parametrem, którym należy się kierować przy wyborze pamięci RAM jest częstotliwość taktowania. To jeden z najważniejszych parametrów. Ma on bezpośrednie przełożenie na wydajność pamięci RAM oraz szybkość jej działania. Jeśli komputer ma być przeznaczony dla gracza lub graficzna, wówczas prędkość taktowania powinna być jak najwyższa. Wymieniając parametry pamięci RAM nie można także zapomnieć o jej pojemności. To jaką pojemność będzie mogła posiadać wybrana pamięć RAM zależeć będzie m.in. od posiadanej płyty głównej oraz tego ilu bitowy posiada się system operacyjny. Oczywiście im wyższa pojemność pamięci RAM tym lepiej. Jednak nie każdy sprzęt poradzi sobie z największą pojemnością. Dlatego jak wspomniano, ważne są także inne elementy komputera. Przy wyborze pamięci RAM bardzo ważne jest także odpowiednie jej chłodzenie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, kiedy przed komputerem stawiane będą duże wymagania. Mowa tu choćby o komputerach dla graczy.
Dobór pamięci RAM
Wybór pamięci RAM uzależniony jest przede wszystkim od tego do czego ma być używany komputer. W przypadku zwykłego domowego komputera nie trzeba inwestować pieniędzy w drogą, wydajną pamięć RAM. Zdecydowanie wystarczy pamięć jakości DDR3. Jeśli chodzi o pojemność to dobrym wyborem będzie pamięć RAM o pojemności 4 GB. Inaczej już jest w przypadku komputera przeznaczonego do gier. Tu zastosowana musi być pamięć o wiele wydajniejsza. W tym przypadku konieczna już będzie pamięć DDR4 o pojemności minimum 12 GB. Warto także wspomnieć, że nieco inaczej wybiera się pamięć RAM do komputerów stacjonarnych, a inaczej do laptopów. W przypadku tych drugich kości pamięci RAM są mniejsze i najczęściej wykonane w technologii SO-DIMM. Oznacza to, że pamięci RAM z laptopa nie można przenieść do komputera stacjonarnego. Jeśli zajdzie potrzeba dokupienia dodatkowej pamięci RAM do laptopa ważne jest, aby wybierać kości pamięci o tych samych parametrach. Oczywiście o ile płyta główna w laptopie pozwala na zamontowanie dodatkowej pamięci.
Jak zatem widać, dobór pamięci RAM wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się zdawać. Pod uwagę wziąć należy wiele szczegółowych czynników. Warto to jednak zrobić niezwykle dokładnie. Tylko dzięki temu będzie się miało pewność, że zakupiona karta działać będzie w pełni prawidłowo, a komputer pracować będzie bez zarzutu.