Wybór dobrej protezy zębowej – na co zwrócić uwagę?
Wybór dobrej protezy zębowej – na co zwrócić uwagę? Szacuje się, że z protez zębowych korzysta już 9 milionów Polaków. Protezy są bardzo przydatne i znacznie ułatwiają życie po straceniu jednego lub więcej zębów, zwiększają komfort mówienia i jedzenia. Jednak kiedy już zdecydujemy się na wstawienie protezy pozostaje pytanie – jakiej? Istnieją dwa główne rodzaje protez zębowych, ruchome i stałe, a o tym, która będzie najlepsza dla ciebie, decyduje nie tylko dysponowany budżet, ale również indywidualne potrzeby i stan jamy zębowej.
Protezy ruchome
Protezy ruchome czy implanty stosowane są przy ubytkach każdego rodzaju – bez względu na to, czy brakuje tylko jednego, wielu czy nawet wszystkich zębów. Ruchome protezy używane są wyłącznie za dnia, w nocy zaś są wyjmowane – jest to konieczne dla prawidłowego zadbania o dziąsła. Niestety, do użycia ruchomych protez zębowych należy się przyzwyczaić, czasem nawet przez kilka miesięcy. Przy używaniu ich zarówno jedzenie, jak i mówienie to nieco inne doświadczenie niż z „normalnymi” zębami; jak długo potrwa proces adaptacyjny, zazwyczaj zależy to od rodzaju danej protezy.
Ruchome protezy należy wymieniać, co wynika z faktu, że jama zębowa cały czas się zmienia – przede wszystkim kształt dziąseł. Optymalna częstotliwość wymiany protezy to co mniej więcej pięć lat. To jednak dotyczy wyłącznie nieuszkodzonych protez; w razie uszkodzenia (mechanicznego, spowodowanego nieodpowiednim zabezpieczaniem w nocy czy spowodowanego temperaturą) lub niekomfortowego użytkowania należy protezę wymienić jak najszybciej. Jest to ważne nie tylko dlatego, że utrudnia powyższe czynności, ale może również doprowadzić do stanów zapalnych w jamie ustnej.
Raz na pięć lat można otrzymać refundację NFZ na protezę zębową – niestety, refundacja pokrywa koszt wyłącznie akrylowych protez.
Pamiętaj, że niezwykle istotne jest dobre dopasowanie protezy. Tylko wykwalifikowany dentysta będzie w stanie dopasować protezę tak, żeby idealnie pasowała – źle dopasowane protesty mogą nie tylko niszczyć przeciwstawne zęby, ale również utrudniać mówienie, jedzenie oraz obluzowywać się.
Występują trzy rodzaje protez zębowych ruchomych:
- akrylowe – ich jakość i estetyka wyglądu zależą tylko i wyłącznie od producenta, jaki je wykonuje. Protezy akrylowe mogą wyglądać bardzo ładnie, ale może być również wprost przeciwnie. To najtańsze protezy, nie do końca wygodne w użytkowaniu – trzeba się do nich przyzwyczajać najdłużej spośród wszystkich rodzajów protez, przez długi czas jedzenie z nimi może być bardzo nieprzyjemne. Podrażniają śluzówki, ze wszystkich protez najłatwiej ulegają uszkodzeniu, dlatego jeżeli budżet na to pozwala, najlepiej zainwestować w droższe, za to bardziej wytrzymałe protezy.
- szkieletowe – bardziej trwałe od protez akrylowych. Ich metalowa konstrukcja opiera się na zdrowych zębach, a nie na dziąsłach, dzięki czemu nie są one obciążone, ich kształt się nie zmienia, a śluzówki pozostają nienaruszone. Wrażenia podczas jedzenia czy mówienia się o wiele bardziej podobne do tych, jakie zapewniają naturalne zęby, dzięki czemu całkiem łatwo się do nich przyzwyczaić. Największą wadą tego rodzaju protez jest wysoka cena – powoduje ją przede wszystkim wysoki koszt produkcji, jako że stelaż protezy wykonuje się z różnych drogich metali (tytanu, srebra czy złota). Sprawiając sobie protezę szkieletową trzeba się liczyć z koniecznością wydania nawet kilku tysięcy złotych.
- nakładkowe – opiera się na korzeniach zębów albo implantach stomatologicznych https://doboszimplanty.pl/cennik/, często zakładana zamiast stałych koron. Do zaczepienia tego rodzaju protezy niezbędne jest umieszczenie w kanałach zębowych specjalnych zaczepów – to na nich mocuje się protezę. Tak jak w przypadku protez szkieletowych, komfort mówienia jest o wiele większy niż przy protezach akrylowych. Protezy nakładkowe są bardzo trwałe i – co najważniejsze – nie uszkadzają ani dziąseł, ani śluzówek.
Protezy stałe
Stałe protezy zębowe są o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Nie tylko nie trzeba ich wyjmować na noc, ale również o wiele łatwiej przyzwyczaić się do jedzenia i mówienia z nimi; wrażenie jest praktycznie takie samo, jak przy normalnych zębach.
Założenie takiej protezy to zabieg trwający do trzech godzin, przy podaniu miejscowego znieczulenia. Samo zakładanie polega na wwierceniu w dziąsło śruby, na której później zostanie umieszczony sztuczny ząb (zazwyczaj są one albo ceramiczne, albo porcelanowe). Niestety, koszt założenia stałej protezy sięga kilku tysięcy złotych, dodatkowo można ją założyć wyłącznie na świeżo usunięty ząb – najlepiej do dwóch miesięcy po wyrwaniu czy utraceniu zęba. Wynika to faktu, że w późniejszym czasie zmieni się struktura kości i założenie śruby nie będzie już dłużej możliwe.
Chociaż o protezę stałą dba się inaczej niż o ruchome, ważne jest, żeby robić to codziennie – w przeciwnym razie może wytworzyć się zapalenie dziąseł czy jamy ustnej. Dokładnie czyścić należy przede wszystkim okolice koron i mostów, najlepiej używać do tego nici dentystycznych. Przy higienie protezy stałej doskonale sprawdza się irygator wodny, jednak jest on dość kosztowny.